Alçıtepe Köyü

Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’nda Bir Köy; Alçıtepe Köyü

Eşsiz coğrafyası ve kahramanlıklarla dolu tarihiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin ön sözü olan barışın kenti Çanakkale. Çanakkale’nin güzide ilçesi Eceabat ve onun köyü, sakin ve huzurlu doğasıyla Alçıtepe…

Gelibolu yarımadasının güneybatısında bulunan Asya ve Avrupa’dan gelen karayollarını denizyolu ile bağlayan Eceabat’ta, eski adıyla Maydos’ta, köyleriyle birlikte yaklaşık 9000’e yakın insan nüfusunun yaşadığını biliyoruz. Eceabat’ta yaşayan halk geçimini daha çok tarım ve balıkçılıkla sağlıyor. Bunun dışında tabi esnaflık da Eceabat merkezde başlı başına bir geçim kaynağı. Çanakkale Savaşlarının yoğun bir şekilde yaşandığı ilçede toplamda 12 köy bulunuyor. Alçıtepe, Behramlı, Kocadere, Küçük Anafarta, Büyük Anafarta, Bigalı, Kumköy, Seddülbahir, Yolağzı, Beşyol, Kilitbahir ve Yalova köyleri tarihi kayıtlarda yer almış ve günümüze kadar bilinirlikleri devam eden köylerden. Eğer Gelibolu yarımadasına Şehitlik ziyareti yapmaya gelmişseniz birçoğunu zaten duymuşsunuzdur, hatta gitmiş, görmüş bile olabilirsiniz.

Alçıtepe Köyü 1915’te yaşanan kara çıkarmalarının hedef noktalarından biri desek yanlış olmaz. Eceabat’a 25 km uzaklıkta yer alan bu köy 100 yıl önce Mehmetçiklerimiz tarafından büyük bir özveriyle savunulmuş, hâkim bir tepe olması sebebiyle asla düşman askerlerinin eline geçmesine izin verilmemiştir. Savaş zamanında birçok önemli noktayı barındıran Alçıtepe köyündeki şehitlikler günümüzde önemini korumaya da devam etmektedir.

Şehitlik Ziyareti yapmak için gelen turların mutlaka uğradığı yerlerin başında gelir burası. Sınırlarında bulundurduğu şehitlikleri ziyaret edebileceğiniz gibi, Salim Mutlu Müzesi ile savaş hatıralarını gözünüzde canlandırabilirsiniz. Sokak aralarında köy halkının el emeği göz nuruyla yaptıkları hediyelik eşyalardan sevdiklerinize küçük hediyeler alabilirsiniz. Çanakkale Şehitlik turunuza biraz ara verip karnınızı doyurmak isteyeceğiniz, büyük kafileler için geniş restoranlara da sahip aynı zamanda. Alçıtepe’de yemek nerede yenir düşüncesiyle hiç zaman kaybetmeyin. Şehitlik ziyaretine gelen grupların tercih ettikleri Cadde Restoran’ın Tekirdağ Köfte Menüsü ile güzelce karnınızı doyurabilir, ardından da günün yorgunluğunu atmak için köy kahvesinde sıcacık çayınızı yudumlarken amcalar ve dedelerle sohbet edip köyün tarihini bir de onlardan dinleyebilirsiniz.

Eğer Çanakkale’ye yolunuz düşerse Alçıtepe’yi gidip görmenizi, o tarihi kokuyu ciğerlerinize kadar çekmenizi tavsiye ederim. Hoşça kalın!

Bir cevap yazın