Çanakkale Şehitlik Turu

Gelibolu’da Bir Gün; Çanakkale Şehitlik Turu

Vatanımızın en kıymetli şehirlerinden birini gelip görmek, burada yaşananları öğrenmek, onları anlamak ve şehitlerimizi yâd etmek istiyorsunuz, fakat nasıl yapacağınıza, nereleri gezeceğinize dair bir bilginiz yoksa Çanakkale Şehitlik turunuzu anlamlı kılması açısından bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum. Hadi başlayalım.

Öncelikle hangi şehirden buraya geliyor olmanız önemli tabi ki. Eğer Çanakkale’nin doğusundan gelecekseniz ilk olarak Çanakkale Otogar’a düşecektir yolunuz. Oradan şehir merkezine doğru gelip, iskelede ineceksiniz. Eğer öncesinde tur için herhangi bir şirketle anlaşmadıysanız iskeledeki turizm şirketlerinin masalarına uğrayıp herhangi birine kaydınızı yaptırabilirsiniz. Yok, ben kendi arabamla dolaşacağım güzergâhı biliyorum diyorsanız o da uygun tabi. İskeleden Eceabat ya da Kilitbahir feribotuna binerek Gelibolu’ya geçmeyle başlıyor Çanakkale Şehitlik turu genelde. Eceabat’tan başlamak ya da direk Kilitbahir’den başlamak tamamen rehberinize veya sizin insiyatifinize kalmış bir durum.

Başlangıç noktanız Eceabat ise Eceabat Tarihe Saygı parkındaki minyatürleri incelemek varsa canlandırmaları izlemek güne iyi başlamanıza sebep olacaktır. Eceabat’ta Çanakkale ruhuna yavaş yavaş büründükten sonra Kilitbahir’ e doğru yola çıkıyoruz. Şehitlik turu güzergâhımızdaki ikinci yerle devam ediyor. Çanakkale boğazını koruyan, denizin kilidi anlamında gelen Kilitbahir Kalesini ziyaret edip, karşısındaki Namazgâh tabyasında Çanakkale Savaşlarının detaylarını öğrenmeye başlayacaksınız. Namazgâh’taki anlatım ardından fotoğraflarınızı çekilip ziyaretinize devam edeceksiniz. Çanakkale Zaferi’nde önemli bir ismin görev aldığı tabyaya doğru gideceksiniz. Seyit Onbaşı… Rehberinizden onunla ilgili kahramanlıkları dinleyip, ruhuna birer Fatiha okuyacaksınız. Rumeli Mecidiye’deki hediyelik eşyalar satan dükkânlardan sevdikleriniz için hatıra niteliğinde hediyeler alabilirsiniz. Rumeli Mecidiye’den sonra Soğanlıdere’nin bir kolu olan Şahindere Sargı Yeri Şehitliğine gitmek için araçlarınıza bineceksiniz. İsminden de anlayacağınız gibi burası askerlerimizin tedavisinin yapıldığı, cephe gerisinde olan bir yer. Bin bir zorlukla yapılan ameliyatları, düşmanlar tarafından atılan bombaları duydukça şehitlerimize tabiri caizse bir kez daha minnet duyacaksınız.

Sanıyorum ki beşinci durağınız hepinizin belki de Şehitlik turunda görmek istediği yer Şehitler Abidesi. İhtişamıyla Gelibolu yarımadasının en ucunda bulunan, Mehmetçiklerimizin ruhunu yansıtan abideye varacaksınız.  Temsili şehitliklerin yer aldığı bu bölgede rehberinizle daha detaylı öğrenmiş olacaksınız. Karnı acıkmış olanlar için Abidenin hemen altındaki koy yani Morto koyunda yemek yiyebileceğiniz restoranlar mevcut fakat ben biraz daha dişinizi sıkmanızı öneririm. Çünkü buradan bir sonraki durak Alçıtepe. Ve Alçıtepe Köyü hem savaşı anlamak için hem de tura biraz ara verip dinlenmeniz için oldukça güzel bir seçenek olacaktır. O zaman bir an önce Alçıtepe’ye doğru gitmek üzere arabalarınıza yerleşin bakalım. Alçıtepe köyü aslında savaş zamanında oldukça zor bir noktada. Alçıtepe’nin tarihsel geçmişini öğrenmeden önce şöyle güzelce karnımızı bir doyuralım ne dersiniz? Alçıtepe’de nerede yemek yenir diye düşünecek olursak yediğiniz yemeğin hem lezzetli hem kaliteli hem de uygun olmasını istiyorsanız sizi Alçıtepe’nin meşhur restoranı Cadde Restoran’a alalım. Grup Menüleri ile istediğiniz seçimi yaparak turun keyfini çıkarabilirsiniz. Ardından da köy kahvesine gidip sobanın başında çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Alçıtepe’den ayrılıp savaşın yoğun yaşandığı, kara çıkarmalarının ağırlıklı olduğu bölgelere doğru hareket edeceksiniz. Zığındere Sargı Yeri Şehitliği, Kırmızısırt, 57. Alay Şehitliği, Arıburnu Yarları, Conktepe ve son olarak da Arıburnu Koyuna uğrayıp Çanakkale Şehitlik Turunuzu bitireceksiniz.

Umarım şehitliklere yaptığınız ziyaretler sizler için anlamlı olmuştur, bu ülkenin önsözü olan bu şehri Çanakkale’yi, Çanakkale ruhunu bir nebze de olsun anlayabilmişsinizdir.

Bu vatan toprakları uğruna canlarını hiç düşünmeden feda eden Aziz Şehitlerimizin ruhu şad olsun. Hoş çakalın!

Bir cevap yazın